Punkt 5.2 Exposing tiles (Przypadkowe odsłonięcie kamieni)

Dyskusja na temat zasad EMA
Awatar użytkownika
shimon
Administrator
Administrator
Posty: 49
Rejestracja: 24 lis 2011, 14:56
Tenhou: 3dan
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Punkt 5.2 Exposing tiles (Przypadkowe odsłonięcie kamieni)

Postautor: shimon » 21 lis 2016, 23:37

Punkt ten był znacznie bardziej złożony w zasadach 2012 i opisywał wiele wariantów odsłonięcia kamieni i jak wtedy postępować. Głównym jego zapisem było to, że przewrócenie (tak że będą widoczne) sześciu lub więcej kamieni powoduje chonbo.

W nowych zasadach do tematu przewracania kamieni podchodzi się już znacznie łagodniej. Chonbo jest przyznawane tylko wtedy, gdy gra nie może być kontynuowana z powodu przewrócenia zbyt dużej ilości kamieni.
If too many tiles are exposed during the game, play cannot continue. This is a judgment that depends on the circumstances and the progression of the game. As a rule of thumb, play cannot continue if a large fraction of the wall is destroyed or several tiles revealed from an opponent’s hand. If the game cannot continue, the offending player receives a chombo penalty. If the mistake happened due to no mistake on a player’s part, there is a re-deal (like chombo, but without any point penalty).

Jednak w innych przypadkach nie powinna być karana. Świadczy o tym przede wszystkim ten zapis:

Exposing tiles during the deal is not penalized. If the situation is judged problematic for the game play there is a redeal,but no penalties.

Jest to już wyłącznie w gestii sędziego, aby zdecydować czy chonbo powinno być nałożone czy też nie.

W mojej interpretacji, chonbo może być nałożone tylko wtedy, gdy rozgrywka już się toczyła i albo gracz zrobił to celowo, albo mogło to mieć istotny wpływ dla innych graczy (tutaj sędzia powinien się spytać pozostałych graczy przy stole o opinię).

Na turnieju Kuni Taikai, dużo kamieni się przewracało ;)

Najczęstszą sytuacją, gdy duża ilość kamieni się odsłania, to moment po rozdaniu kamieni, gdy gracze stawiają swoją rękę. Przy śliskich kamieniach zdarza się, że wystrzelą one w mur przed graczem odsłaniając dużo kamieni i mieszając się z murem. Do takiej też sytuacji doszło na turnieju i sędzia zadecydował o nałożeniu chonbo.

Moim zdaniem w takim przypadku, konieczne jest nowe rozdanie, ponieważ trudno jest odtworzyć co gdzie było (bo gracz raczej nie zdążył zobaczyć swojej ręki), zaś chonbo nie powinno być nałożone, ponieważ de facto gra się jeszcze nie rozpoczęła (choć kostki były rzucone). Dlatego w duchu nowych zasad takie przewinienie nie powinno być karane.

Co o tym sądzicie? Jak według was ta zasada powinna być interpretowana (w przedstawionym przypadku)?

Czy nowe zasady są zbyt pobłażliwe, czy może lepiej jest żeby na turnieju, gdzie i tak ręce często się trzęsą, dać trochę taryfy ulgowej? A może stare zasady były zbyt surowe a z kolei nowe są zbyt uogólnione? Zapraszam do dyskusji :)

PiotrObr
Gracz
Gracz
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2016, 23:03

Re: Punkt 5.2 Exposing tiles (Przypadkowe odsłonięcie kamieni)

Postautor: PiotrObr » 22 lis 2016, 15:09

Nie jestem może bardzo doświadczonym graczem jednak podejście zbyt pobłażliwe nie wydaje mi się odpowiednim.
Jeżeli komuś wystrzelą kostki przy układaniu a ja na przykład byłbym w I shanten ze startu to chciałbym mieć chociaż taką rekompensatę że osoba która to zrobiła dostanie karę. Poza tym jeżeli nie nałożono by na osoby kary za takie zachowanie bardziej doświadczeni gracze mogą nadużywać rozbijanie kostek jak taktykę na rozpoczęcie gry odnowa przy słabej startowej ręce.
Poza tym nikt nie zmusza do "ładnego" układania muru czy przekręcania całej ręki na raz.
Każdemu może się zdarzyć błąd jednak za niektóre trzeba zapłacić :)

Awatar użytkownika
shimon
Administrator
Administrator
Posty: 49
Rejestracja: 24 lis 2011, 14:56
Tenhou: 3dan
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Punkt 5.2 Exposing tiles (Przypadkowe odsłonięcie kamieni)

Postautor: shimon » 22 lis 2016, 15:36

Ale zwróć uwagę, że w jak podnosisz kamienie podczas podnoszenia, żeby rozwaliły one mur, nie zdążysz ich zobaczyć, bo ci odrazu wystrzelą. Jakbyś zdązył je zobaczyć to było by to widoczne celowe działanie. Owszem, jeśli inny gracz zdążył zobaczyć że ma coś dobrego na ręce, może mieć pretensje. Dlatego powinno to pozostać do decyzji sędziego, po wysłuchaniu co na ten temat sądzą pozostali gracze. Pytanie tylko czy będą się kierowali fair play czy będą chcieli dowalić karę żeby samemu lepiej wypaść.
Na turnieju argumentem sędziego było "odłonięcie 6 kamieni", więc decyzja źle uargumentowana i w tamtym kontekście wydaje mi się nie słuszna.

PiotrObr
Gracz
Gracz
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2016, 23:03

Re: Punkt 5.2 Exposing tiles (Przypadkowe odsłonięcie kamieni)

Postautor: PiotrObr » 28 lis 2016, 10:54

Jak jest wybór w kategorii "inni gracze decydują" to trzeba założyć dowalenie karą :P
A kwestia tego że nie wie się co ma się w ręce jest do obejścia niestety. Można zawsze podejrzeć przy rozkładaniu kamieni :/


Wróć do „Zasady EMA”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość