Czerwone piątki

Wszystko związane z grą według reguł chińskich tradycyjnych i ich innymi modyfikacjami.
pietrucha71
Gracz
Gracz
Posty: 3
Rejestracja: 18 lut 2012, 12:39

Czerwone piątki

Postautor: pietrucha71 » 18 lut 2012, 15:43

Mam pytanie odnośnie czerwonych piątek. W zestawie, który kopiłem znajdują się cztery czerwone piątki. Czy dopuszcza się stosowanie ich w tradycyjnym chińskim Mahjongu? Jeśli tak, to czy możliwe jest tworzenie z nich układów pung i kong, mimo to że są z innych rodzajów?

Edit marmez: Poprawa interpunkcji (m.in. przed przecinkami nie robimy odstępu - spacji, nowe zdania piszemy z wielkiej litery). Proszę o staranne pisanie poprawnym językiem polskim.

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Czerwone piątki

Postautor: marmez » 18 lut 2012, 19:05

Nie spotkałem się z zastosowaniem czerwonych piątek poza odmianą japońską (a i tam nieczęsto się je używa ponoć). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w gronie znajomych ich używać w sposób zdefiniowany przez siebie. Należy pamiętać, że czerwone piątki zazwyczaj używamy w grze zamiast piątek zwykłych i używamy ich identycznie jak te zwykłe (tzn. odkładamy z gry tyle zwykłych piątek, ile dajemy w zamian czerwonych), jedyna różnica jest przy liczeniu punktów ponieważ w Riichi każda czerwona piątka daje nam dodatkowy duży punkt - Han.

To na razie odpiszę tyle, najwyżej uzupełnię w razie pytań.

Pozdrawiam, marmez
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

pietrucha71
Gracz
Gracz
Posty: 3
Rejestracja: 18 lut 2012, 12:39

Re: Czerwone piątki

Postautor: pietrucha71 » 19 lut 2012, 21:57

Zestaw który kupiłem posiada 144 kamienie po odrzuceniu czterech czerwonych piątek pozostaje 140 (razem z porami roku i kwiatami) jak w związku z tym ułożyć mur ? chyba że zrezygnujemy z np kwiatów to wtedy wyjdzie , jestem ciekawy co o tym mówią zasady Chińskiego Tradycyjnego Mahjonga ???

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Czerwone piątki

Postautor: marmez » 20 lut 2012, 9:50

Wszystko się zgadza. Masz zestaw do mahjonga japońskiego. Sądząc po tym, że masz kostkę z wiatrami/smokami to najprawdopodobniej masz zestaw Grapet, wtedy masz w nim 4 czerwone piątki i 4 pory roku.

Kamienie podstawowe w mahjongu to 136 sztuki, (3 rodziny + wiatry + smoki). Gdy gramy tylko podstawowymi układamy 4 mury po 17 par kamieni. Jeżeli dołożymy 4 pory roku to układamy 2 mury po 17 i dwa po 18 par. Nie jest to standardowa gra, w żadnych opisanych zasadach nie widziałem takiego zestawu, ale oczywiście można. "Standardowo" w Chińskich Tradycyjnych, gra się 144 kamieniami czy 136 podstawowych + 4 pory roku + 4 kwiaty. Wtedy układamy 4 mury po 18 par. Tak też się gra w znormalizowanych zasadach Chińskich Turniejowych - MCR.

Trzeba mieć na uwadze, że nie ma jednoznacznie zdefiniowanych zasad Chińskich Tradycyjnych, są to zbiory podobnych zasad, różnią się w różnych opisach punktami za różne układy (szczególnie te mniej popularne), różnymi układami specjalnymi, małymi różnicami w rozgrywce. W Chinach zasady różniły się w różnych regionach. Właśnie dlatego zdefiniowano niedawno zasady Turniejowe MCR, które niestety dość mocno odbiegają od tradycyjnych, jednak pozwalają na stosowanie ich w turniejach.

Można by napisać całą obszerną pracę porównującą różne opisy zasad chińskich turniejowych, ich różnice i podobieństwa, nawet przygotowując opis tych zasad u nas zaczęliśmy coś takiego robić, jednak nie publikowaliśmy tego (jeszcze...).
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain


Wróć do „Mahjong Chiński Tradycyjny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości