Liczmany i punkty za parę

Wszystko związane z grą według reguł chińskich tradycyjnych i ich innymi modyfikacjami.
highflyer
Gracz
Gracz
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2013, 11:58
Lokalizacja: Bydgoszcz

Liczmany i punkty za parę

Postautor: highflyer » 04 lut 2013, 13:03

Witam,
Na początku chciałbym zapytać czy ktoś może mi przedstawić ile punktów warty jest każdy z liczmanów w wersji Mahjonga Grapet (czerwony). Fajnie było by użyć ich do liczenia, ale jakoś nie udało mi się znaleźć informacji w tym temacie.

I sprawa druga, dotycząca punktów za parę wiatru. Według instrukcji http://mahjong.info.pl/chinski/tradycyjny/punktacja/ para wiatru własnego + rundy daje 4 punkty. Mam to rozumieć tak, że posiadam parę wiatru własnego i dodatkowo udaje mi się ułożyć parę wiatru rundy (lub odwrotnie) do majhonga? A według wersji ze ściągi dla początkujących stoi, że wiatr własny LUB rundy ma 4 punkty. To w końcu jak:)?

Awatar użytkownika
mike
Gracz
Gracz
Posty: 6
Rejestracja: 27 paź 2011, 17:33
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Liczmany i punkty za parę

Postautor: mike » 04 lut 2013, 18:24

Witam, witam,
Odnośnie patyków:
otóż wg instrukcji do zestawu Grapet (dołączona do zestawu), każdy z graczy otrzymuje liczmany: "po 1 z 3 zielonymi i 6 czerwonymi kropkami (wartość 500), po 2 z 5 czerwonymi kropkami (wartość 100), po 9 z 1 czerwoną kropką (wartość 10), po 10 z 8 czarnymi kropkami (wartość 2)". Wychodzi na to, że każdy gracz na początek otrzymuje (wg w/w instrukcji) po 810 punktów.

Teraz inny problem - bardziej z samym zestawem Grapet - instrukcja dołączona do zestawu opisuje jakąś uproszczoną lub zmodyfikowaną wersję odmiany chińskiej tradycyjnej, przy czym sam zestaw (czerwone piątki) i liczmany są do odmiany japońskiej. Takie małe pomieszanie z poplątaniem :) Najlepiej, moim zdaniem, nie zaprzątać sobie głowy instrukcją dołączoną do gry.

Zazwyczaj (bo to też zależne jest od ustaleń) na początku gry wg odmiany chińskiej tradycyjnej gracz otrzymuje 2000 punktów lub gra się po prostu od zera. Patyki do chińskiej tradycyjnej wyglądają nieco inaczej niż te, które są w Grapecie.
Patyki do chińskiej tradycyjnej wg książki Jelte Rep.The Great Mahjong Book, wykonane "metodą DIY" można zobaczyć pod tym linkiem - http://mahjong.info.pl/chinski/tradycyjny/przygotowanie/ - opisane też jest, ile patyków dostają gracze.
A tutaj można zobaczyć patyki do odmiany japońskiej - riichi (mają inne wartości) - http://mahjong.info.pl/japonski/riichi/przygotowanie/ - i po ile gracze dostają.
Można oczywiście próbować grać patykami do riichi w chińskiego tradycyjnego, ale trzeba sobie chyba jakoś inaczej ustalić wartości patyków, żeby zaczynać z 2000p lub próbować grać (jak proponuje instrukcja Grapeta) z 810 na początek... można też po prostu niestety spisywać punkty na kartce.

Gdy chodzi o wiatr rundy - wiatr własny:
Nie pamiętam, co marmez miał na myśli akurat tak zapisując punkty w ściądze ;) chodzi generalnie o to, że jest taka sytuacja, gdy wiatr rundy jest też naszym własnym wiatrem - dlatego owa podwójna liczba punktów za parę, za jedną parę. Jesteśmy Wschodem, jest runda Wschodu, a my mamy parę wiatru Wschodniego - dostajemy 4 punkty. Jeśli jesteśmy Południem, a jest runda Wschodu, a my mamy parę Południa - 2 punkty. Normalnie to tak, jak jest napisane - para własnego wiatru - 2 punkty; para wiatru rundy - 2 punkty; gdy nasz wiatr jest od razu wiatrem rundy - 4 punkty. To w chińskim tradycyjnym.
Niekiedy też (to wg ustaleń) jest tak w riichi - normalnie za parę własnego wiatru czy wiatru rundy są 2 fu (nazwijmy to małe punkty), ale stosuje się 4 fu za główkę(czyli parę) z wiatru który zarazem jest wiatrem rundy i naszym (można to zobaczyć np. w skrócie zasad na Warsaw Mahjong Taikai 2012 http://www.mahjong.waw.pl/pliki/zasady12.doc.
Polska strona o mahjongu: mahjong.info.pl
Mahjong player :)

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Liczmany i punkty za parę

Postautor: marmez » 04 lut 2013, 19:51

mike pisze:
Gdy chodzi o wiatr rundy - wiatr własny:
Nie pamiętam, co marmez miał na myśli akurat tak zapisując punkty w ściądze ;)
Cześć

Oficjalnie to ja to przepisywałem z jakiś opracowań Mike'a ;) (żart)
W ściądze jest błąd. Dzięki za wytknięcie.
Jest Wiatr własny lub rundy - 4pkt a powinno być Wiatr własny i rundy 4pkt, a najlepiej, gdyby po prostu tego wiersza nie było, bo te 4pkt to 2 + 2 z wierszy powyżej. - Co Mike powyżej już wytłumaczył.

Pozdrawiam, marmez
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

highflyer
Gracz
Gracz
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2013, 11:58
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Liczmany i punkty za parę

Postautor: highflyer » 04 mar 2013, 9:26

Dzięki za odpowiedź. Wiatry już opanowane;), a co do liczmanów to może się zaadoptuje te z zestawu Grapet i tyle. Zawsze odrobina więcej orientalnego klimatu niż kartka i ołówek:) Chociaż znalazłem na Google Play program do tradycyjnej odmiany Mahjonga (Mahjong counter). Muszę go tylko sprawdzić, czy rzeczywiście liczy tak jak tego wymaga gra.


Wróć do „Mahjong Chiński Tradycyjny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość