Ostatni kamień do "Brudnych par"

Wszystko związane z grą według reguł chińskich tradycyjnych i ich innymi modyfikacjami.
highflyer
Gracz
Gracz
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2013, 11:58
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ostatni kamień do "Brudnych par"

Postautor: highflyer » 17 mar 2013, 14:30

Witka,
Rozwiejcie moje wątpliwości;) Jeśli zbiera się układ Brudne Pary i brak ostatniego kamienia, to musi on być zebrany z muru jak wszystkie, czy też może być wzięty ze zrzutki jako ostatni kamień robiący mahjonga? Wydaje mi się, że w takim przypadku jest to dopuszczalne.

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Ostatni kamień do "Brudnych par"

Postautor: marmez » 17 mar 2013, 16:04

Też sądzę, że ostatni kamień może być ze zrzutki. W ogóle nie kojarzę w chińskim mahjongu, żeby nie było można wygrać kamieniem ze zrzutki... (ale tutaj się mogę mylić)
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

Justyna
Gracz
Gracz
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2013, 12:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ostatni kamień do "Brudnych par"

Postautor: Justyna » 18 mar 2013, 7:31

Według mnie trzeba wziąć kamień z muru.
Według zasad z różnych źródeł, niektóre układy specjalne muszą być ukryte, a niektóre mogą być odkryte. Te odkryte najczęściej zawierają Pungi lub Kongi. W nawiasie po opisie każdego układu jest podane czy układ musi być ukryty czy odkryty.
Jeżeli mogłabym wziąć ostatni kamień ze zrzutki, to układ zawierający ten kamień musiałby być odkryty, analogicznie jak to zostało wytłumaczone w temacie "Ostatni Pong do Madżonga..."

______________
edit marmez: pozwoliłem sobie podlinkować temat, o którym wspominasz.

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Ręka zamknięta/otwarta a ostatni kamień ze zrzutki

Postautor: marmez » 18 mar 2013, 8:58

Odkryty i ukryty mahjong (wygrana = ręka) zazwyczaj odnosi się do tego, czy meldowało się układy w trakcie gry. A nie do sposobu wygranej (czy ze zrzutki, czy z muru).

Tak, że jeżeli mamy cały czas ukrytą rękę i wygrywany ze zrzutki. To mahjonga (rękę) liczymy dalej jako ukrytego, tylko ten układ (chow, pung, para) do którego został wzięty ostatni kamień punktuje się jako otwarty/odkryty.

Piszą o tym np. tutaj:
Concealed Hand is a hand in which all tiles are self-drawn except for the last tile which is discarded.


Jest tak też w innych regułach mahjonga (np. w Riichi), temu wydaje mi się, że to dość pierwotna zasada i występuje dość ogólnie.

W punktacji wygląda to tak (według zasad Klasycznego Chińskiego na mahjong.wikidot.com), że za Zamkniętą ręką i wygraną ze zrzutki otrzymuje się 10 małych punktów. Za w pełni zamkniętą rękę (czyli zamknięta + wygrana z muru) ma się jedno podwojenie. 2 punkty dostajemy za wygraną z mury przy otwartej ręce.

Według Reguł brytyjskich. Jest podobnie. Za w pełni ukrytą rękę mamy podwojenie za w pełni ukrytą rękę (All tiles are concealed and are from one or more suits with Dragons and/or Winds) i mamy 2 pkt. za wygraną z muru. (nie ma tych 10 za ukrytą i wygraną, ze zrzutki).

Jeszcze w regułach brytyjskich nie widzę tego dziwnego rozróżnienia przy punkach za układy specjalne na Ukryty i zamknięty układ... Z tego co pamiętam, to jest to wypisane na polskiej wikipedii. U nas na stronie chyba z tego zrezygnowaliśmy, bo dla mnie to się kupy nie trzyma (zaraz spróbuję wyjaśnić).

Aż sobie przypomniałem, że mam na półce książkę Pritcharda... Co w niej mamy:
All hands of the second group can be subdivided intu two categories: those that are valueless unless achieved, and those that can earn points regardless of whether they are completed or not. The first category has another disadvantage: all tile except the last must be drawn from the wall.


Czyli mamy ten podział, który u nas na stronie. Pierwsza grupa układy "sytuacyjne" - wygrana pierwszym/ostatnim kamieniem itp. - nie zależnie co w sumie w tej ręce jest.
Wygrane w drugiej grupie zależą już od tego co w ręce mamy, i tutaj mamy podział na dwie kategorie. Pierwsza, w której nie będziemy mieli żadnych punktów dopóki nie uzbieramy kompletnej ręki (specjalnej) i druga, w której nawet nieskompletowana ręka specjalna da nam punkty. I teraz najważniejsze. Niedogodność w pierwszej kategorii to wszystkie kamienie, z wyjątkiem ostatniego, muszą być wzięte z muru.

Tak że tych układów z pierwszej kategorii w ogóle się nie da złożyć inaczej niż w ukrytej ręce. Z drugiej kategorii już się da. i tutaj mamy nawet różne punktacje w wersji z ukrytą lub otwartą ręką. No i tutaj faktycznie niektóre ręce teoretycznie mogły by być otwarte (bo np występują pungi, np w Bramach Niebios), ale trzeba je mieć ukryte, żeby to był układ specjalny. Nigdzie nie ma natomiast, że ostatni kamień musi być, ze zrzutki, czyli domyślnie ostatni kamień może być ze zrzutki.

Jak byście chcieli, mogę wrzucić zdjęcia/skany tych kilku stron o układach specjalnych z tej książki.
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

Justyna
Gracz
Gracz
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2013, 12:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ostatni kamień do "Brudnych par"

Postautor: Justyna » 18 mar 2013, 9:08

Dzięki, teraz myślę że już jest jasne.
Nie doczytałam nigdzie że ostatni kamień jest w tym wypadku wyjątkiem.


Wróć do „Mahjong Chiński Tradycyjny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości