Liczenie punktów

Wszystko związane z grą według reguł chińskich tradycyjnych i ich innymi modyfikacjami.
Justyna
Gracz
Gracz
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2013, 12:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Liczenie punktów

Postautor: Justyna » 02 kwie 2013, 6:44

Witam!
Po kolejnym dniu z Mahjongiem nasuwają się nowe pytania.
Liczenie punktów przy "normalnych" wygranych mam opanowane, ale nieścisłości pojawiają się przy układach specjalnych.
Ustaliliśmy limit na 2.000 pkt.
Czy do punktów za układy specjalne dolicza się bonusy, punkty dodatkowe, podwojenia? Za każdym razem, czy może do wartości limitu?
Proszę, rozwiejcie moje wątpliwości...

Przykład 1. Gracz robi układ specjalny warty połowę limitu (brudne pary), ma dodatkowo 2 kwiaty (po 4 pkt), jest to mahjong bez Chow (powinno być podwojenie). Dostaje 1.000 pkt? Albo 1.008? Czy może 2.000 albo 2.016 pkt?

Przykład 2. Gracz robi układ specjalny warty limit, ma dodatkowo 2 kwiaty (po 4 pkt), ostatni kamień dający mahjonga wyciągnął z muru (2 pkt). Dostaje 2.000 pkt? Czy 2.010 pkt?

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Liczenie punktów

Postautor: marmez » 02 kwie 2013, 18:04

Dobre pytanie. Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem. Niestety nie pamiętam, żebym znalazł konkretne wyjaśnienie. Chyba (jak to w Chińskim Tradycyjnym) jest tak, jak sobie ustalimy :)

Ogólnie limity są trochę niesprawiedliwe (tak jak całą gra zresztą ;) ) Punkty za kwiatki niewiele zmieniają, gdy obijamy się o limity (nawet gdy o połowę limitu). Podwojenia to już inna sprawa. Teraz nie powiem, czy za bukiet są podwojenia... Mogą chyba być w punktacji, ale czy się je stosuje do rąk specjalnych to pojęcia nie mam.

Co do podwojenia brudnych par za pomocą "bez chow" to tutaj niestety padamy ofiarą "skrótu myślowego", podwojenie za układ bez chow, stosuje się do mahjongów regularnych/standardowych (4 układy i parę)... I teraz już wiem, dlaczego w większości opracowań jest ten układ nazywany "4 Pungi lub Kongi" - my (chyba nawet ja) chcąc skrócić zapis napisałęm bez Chow, ale jestem prawie pewien, ze nie można tego zastosować do podwajania układów specjalnych z Par.

Co do brudnych Par to taki układ pojawia się w innych wariantach mahjonga, ale do półlimitowej ręki to mu daleko. I w Riichi i w Zung Jung 7 par daje wygraną minimalnie tylko wyższą od najniższej możliwej!!! Jakiś odpowiednik 25pkt + jednego podwojenia - tak +/- nie wnikam, w to czy pary mogą się powtarzać itp... w zasadach HongKong Old Style mamy 4 (na 10 możliwych) punktów. Tak, że osobiście sądzę, że połowa limitu za brudne pary jest grubą przesadą, no i dlatego nie spotyka się tego zbyt często i daliśmy to w układy opcjonalne. Dodatkowo, kilka razy w życiu pary złożyłem, innych układów specjalnych nigdy ;)

Wracając do limitów, to taki przykład z zasad Zung Jung. Tam mamy limit na 320pkt. ale niektóre układy (specjalne ma się rozumieć) dają więcej, np 400, czy 480. Wtedy gracz ma tyle ile ten jeden układ, ale nie może już dostać żadnych dodatkowych punktów za inne spełnione układy. Po prostu, gdy jest ponad limitem, to punkty tylko za jeden układ. Gdy każdy z punktowanych układów jest pod limitem to można sumować, gdy suma przekracza limit, zostaje obcięta do limitu. W Zung Jung każdy układ ma specjalnie dopasowaną wartość, która ma odzwierciedlać trudność jego złożenia.

Gdybyśmy chcieli takie rozumowanie przenieść na zasady klasyczne chińskie przy limicie 2000, to do tych (nieszczęsnych ;) ) brudnych par moglibyśmy dodawać kwiatki. (np do 1004) Natomiast wszystko ponad 2000 zostało by obcinane.

Reasumując, sam jestem ciekaw, jak to się najlepiej robić powinno. Chwilowo nic więcej na ten temat nie poszukam raczej :(

Może, ktoś inny więcej wie.
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain


Wróć do „Mahjong Chiński Tradycyjny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości